Izolacje dla przemysłu i budownictwa - Polinova Izolacje Sp. z o.o.

Hydroizolacja pionowa fundamentów

Polinova IzolacjeDocieplenia budynków NoweHydroizolacja pionowa fundamentów

Hydroizolacja pionowa fundamentów

Fundamenty stanowią podstawę każdej budowli. Dobra izolacja fundamentów zapewnia bezproblemowy i wieloletni spokój z wilgocią, zabezpiecza budynek przed wodą gruntową, a w przypadku obiektów podpiwniczonych zapobiega powstawaniu pleśni i grzybów. Stopień skomplikowania i doboru odpowiednich materiałów do izolacji fundamentów jest uzależniony od rodzaju budynku (podpiwniczony/poniżej poziomu gruntu/garaż podziemny/bez podpiwniczenia), poziomu wód gruntowych oraz stopnia przepuszczania wody przez grunt, a także zamierzeń i zasobności portfela inwestora. Warto więc poznać różne rodzaje hydroizolacji oraz ich zalety i wady, aby świadomie wybrać najlepsze rozwiązanie dla swojej inwestycji.

Rodzaje izolacji bitumicznych fundamentów

Izolacje bitumiczne fundamentów można podzielić na izolacje powłokowe (nanoszone pędzlem/wałkiem) oraz na izolacje zgrzewane (papy termozgrzewalne podkładowe). Ważne jest aby każdy rodzaj hydroizolacji był aplikowany na zagruntowane podłoże. Dobre środki gruntujące na bazie modyfikowanego asfaltu SBS (np. Siplast Primer Szybki Grunt SBS) mają wysoką zdolność penetracji betonu, a także wiążą pył na powierzchni fundamentu, co wielokrotnie zwiększa przyczepność właściwej hydroizolacji do podłoża. Dla wykonawcy powinno mieć duże znaczenie, że w warunkach letnich Siplast Primer Szybki Grunt SBS wysycha już po około dwóch godzinach. Ma to ogromny wpływ na szybkość prac na budowie, a co za tym idzie można tak zaplanować prace, że nie będzie konieczności stosowania przerw technologicznych.

Oszczędność czy jakość? Wybór odpowiedniej hydroizolacji

Fundamenty, mimo że stanowią podstawę całego budynku, są często traktowane „po macoszemu” przez wykonawców i inwestorów. Dość popularnym sposobem hydroizolacji pionowej jest dwukrotne nanoszenie wodorozcieńczalnych środków bitumicznych (typu Dysperbit). Takie rozwiązanie ma jedną bardzo istotną zaletę – jest po prostu bardzo tanie. I to chyba jedyna zaleta tego typu izolacji. Ale czy warto oszczędzać na izolacji podziemnych części budynków? Proponuję, aby każdy inwestor przeliczył koszt renowacji hydroizolacji pionowej po kilku latach. Koparka bądź praca ludzi przy odkopaniu fundamentów, oczyszczenie, uzupełnienie braków w betonie, gruntowanie, nowa hydroizolacja, termoizolacja? A potem posprzątanie po tym wszystkim. To nie są małe koszty? Zdecydowanie warto zrobić to dobrze jeden raz, na samym początku, podczas budowy. Fundamenty mają to do siebie, że szybko zostają zasypane ziemią.Często więc trudno zweryfikować jak zostały zabezpieczone. Warto o to zadbać.

Masy bitumiczne modyfikowane SBS – lepsza ochrona przed wilgocią

W przypadku stosowania hydroizolacji powłokowych zalecamy masy bitumiczne, modyfikowane SBS (np. Siplast Fundament Szybka Izolacja SBS). Zapewniają one wielokrotnie lepszą ochronę przed wilgocią niż hydroizolacje na bazie wody. Nie należy się również obawiać, że środek na rozpuszczalniku będzie agresywny wobec ewentualnej termoizolacji ze styropianu – tak bardzo powszechny sposób docieplenia fundamentów. Po odpowiednim czasie rozpuszczalnik wyparowuje. Nie ma ryzyka wejścia w reakcję chemiczną ze styropianem. Sam styropian do podłoża należy kleić bitumicznymi klejami na bazie wody lub pianą poliuretanową. Zdecydowanie odradzamy montaż mechaniczny do ściany fundamentowej. Dziurawi to właściwą hydroizolację tworząc potencjalne miejsca dla przechodzenia wilgoci.

Papy termozgrzewalne – wytrzymałe i elastyczne rozwiązanie

Hydroizolacja części pionowych z papy termozgrzewalnej (tradycyjną zdecydowanie odradzam) aplikowana jest na podłoże zagruntowane środkiem bitumicznym. Jakość papy jest powiązana z wytrzymałością i ceną. Najtańszym sposobem jest zastosowanie papy na osnowie z welonu szklanego. To słaba papa, jej główną korzyścią jest niska cena. Lepszym rozwiązaniem są papy do hydroizolacji ciężkich – typu T. To termozgrzewalne papy podkładowe na osnowie z włókniny poliestrowej. Mocne, wytrzymałe, elastyczne w ujemnych temperaturach. Górną półkę stanowią papy dedykowane do hydroizolacji fundamentów (np. Matizol Fundament lub ICOPAL Fundament 4,0 Szybki Profil SBS – produkt systemu Bezpieczny Fundament Icopal. System umożliwia uzyskanie 99 letniej, pisemnej gwarancji na fundament).

Inwestycja w solidną hydroizolację to inwestycja w przyszłość

Pamiętajmy ? fundament to podstawa całego obiektu. Warto zabezpieczyć go adekwatnie do potrzeb. Oszczędność na tym pierwszym etapie budowy może nas w przyszłości drogo kosztować. Nasza firma oferuje szeroką gamę materiałów do izolacji fundamentów, takich jak folie i papy bitumiczne, membrany drenażowe, hydroizolacje mineralne czy systemy ocieplenia styropianem. Wszystkie nasze produkty pochodzą od renomowanych producentów, co gwarantuje ich wysoką jakość i trwałość. Dzięki temu mają Państwo pewność, że wybrane przez materiały będą skutecznie chronić dom przed wilgocią i innymi zagrożeniami.

Decydując się na skorzystanie z oferty naszej firmy, zyskują Państwo przede wszystkim dostęp do profesjonalnych materiałów, które spełnią Wasze oczekiwania pod względem jakości i trwałości. Ponadto nasi eksperci służą pomocą w doborze odpowiednich rozwiązań dla danej inwestycji, a także udzielają porad dotyczących prawidłowego montażu izolacji fundamentów. Jesteśmy również elastyczni pod względem terminów realizacji zamówień, co pozwala nam dostosować się do potrzeb każdego klienta.

Nie wiesz jak uzyskać spadek na dachu? Przeczytaj nasz kolejny artykuł.