Izolacje dla przemysłu i budownictwa - Polinova Izolacje Sp. z o.o.

Płyty Kooltherm – dlaczego są lepsze od płyt PIR? Podstawowe różnice i korzyści

Polinova IzolacjeDocieplenia budynkówPłyty Kooltherm – dlaczego są lepsze od płyt PIR? Podstawowe różnice i korzyści

Płyty Kooltherm – dlaczego są lepsze od płyt PIR? Podstawowe różnice i korzyści

7 lutego 2024

Właściwe docieplenie budynku przesądza o kosztach jego utrzymania, ponieważ mniejsza ucieczka ciepła obniża zapotrzebowanie na energię, a tym samym ogranicza wydatki na ogrzewanie. Ze względu na zwiększanie się parametrów izolacyjności w obowiązujących warunkach technicznych inwestorzy coraz częściej klasyczne izolacje z wełny mineralnej czy styropianu zastępują nowocześniejszymi wyrobami. Popularnością cieszą się zarówno płyty Kooltherm, jak i płyty PIR Thermano. W Katowicach są one dostępne w ofercie firmy POLINOVA. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej.

Co wyróżnia płyty Kooltherm?

Płyty Kooltherm produkowane przez firmę Kingspan są wykonane ze sztywnej pianki rezolowej, która jest obustronnie zabezpieczona okładziną z włókna szklanego. Cechują się doskonałym współczynnikiem przewodzenia ciepła ?, który jest równy 0,020 W/(mK). Tak dobry wynik oznacza, że zrobiona z nich termoizolacja może być cieńsza niż w przypadku innych materiałów. Sprawdzają się jako izolacja posadzek, tarasów i balkonów, a także ścian, zwłaszcza w miejscach, gdzie liczy się grubość wykonywanego docieplenia. Będą doskonałe także jako izolacja nakrokwiowa. Cechą charakterystyczną płyt rezolowych jest też wysoka odporność ogniowa, gdyż mają one klasę C (S1,d0).

Jaka jest charakterystyka płyt PIR?

Płyty PIR powstają z pianki poliizocyjanurowej i podobnie jak pianka rezolowa mają strukturę zamkniętokomórkową, dzięki czemu nie są nasiąkliwe. Ich współczynnik ? wynosi 0,022 W/(mK). Z uwagi na podatność na działanie promieniowania UV są one zabezpieczane okładzinami z włókna szklanego, aluminium bądź bitumu. Nadają się doskonale do ocieplania dachów metodą nakrokwiową, sprawdzą się także na podłogach oraz ścianach zewnętrznych. Palność płyt PIR zależy od rodzaju okładziny i może odpowiadać nawet wymogom klasy B.